Sprache wählen:

Türkçe  Deutsch  


Hizmet kapsamı
- miras
- vatandaşlık
- iş hukuku
- trafik kazası
- emeklilik
- ticaret hukuku
- kamu hukuku
- evlenme
- boşanma
- mal mülkiyet
- icra
 
ve birçok diğer hukuki alanda hizmet vermekteyiz.

devam »

 

İnternet’te haksız rekabete dikkat

 Son senelerde en çok gelişen ve ilerleyen sektör, kuşkusuz Online-Handel olarak bilinen alışveriş platformlarıdır. E-Bay ve buna benzer Online-İhale  şirketleri birçok tacirler ve tüketiciler tarafından kullanılıyor. E-Bay’de 2004 senesinde yapılan satışların degeri -sadece Almanya’da - 5 Milyarın üzerindeydi.

Doğal olarak birçok insanımız bu gelişmeden yararlanabilmek için İnternet üzerinden mallarını satıyor. En önde gelen nedenlerden birisi, ‘şirketinizi’ kolay şekilde kurabilmeniz ve hiçbir yan gideriniz olamadan işyeri sahibi olma imkanıdır. Online-Tüccarlığı için yapılması gereken tek şey, Gewerbeamt ta bildiride bulunarak Gewerbeschein alma ve Finanzamtan vergi numarası alma gerekçesidir.

Fakat en geç bir avukattan İhtarname (Abmahnung)  tebliğ edildiğinde Online-Tüccarlığın bu kadar basit olmadığının farkına varabilirsiniz. Elinize geçen ihtarnamede, size dünyaca ünlü şirketler tarafından haksiz rekabette bulunduğunuzu ve bu davranışınızı bir an önce durdurmanızı; aksi takdirde size karşı ihtiyati tedbir davası açılacağı ikaz ediliyor. İşin en ilginç tarafı ise, bu ihtarnameden doğan tüm avukat masraflarının sizden talep edilmesi. Dünyaca ünlü firmalarla rekabette olduğunuzu aklınızın ucundan bile geçirmemişsinizdir sanırım.  Fakat yanılıyorsunuz…

İnternet’te dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar künye zorunluluğu (Impressumspflicht) ve cayma bildirisidir (Widerrufsbelehrung).

Künye zorunluluğu (İmpressumspflicht) diye bilinen yükümlülük Telemedya Yasasının 5.Maddesinde ( Telemediengesetz)  belirlenmiş ve İnternet sayfasından sorumlu olan kişilerin kişisel bilgilerini (isim, adres vs.) bildirmesini zorunlu kılmıştır. Kısaca bu yükümlülük herkez (İnternet’te hizmet veren) için geçerlidir ve ihlal durumlarda ihtar edilmeye sebep olur. Sebepli ihtar durumunda genel olarak avukat masraflarının sizin tarafınızdan ödenmesi gerekir. Avukat ücreti olarak 600- 2500 € talep edilmektedir. Avukat masrafları haricinde sizden 5.100 € ya kadar ceza sözleşmesi (Vertragsstrafe) imzalamanız istene bilinir. Bu talebin yerine getirilmemesi veya itiraz edildiği takdirde ihtiyati tedbir davası (einstweilige Verfügung)  açıla bilinir.  Netice olarak künye zorunluluğunun ihlalinde ve dava aleyhinize sonuçlandığında tüm masraflar binlerce Euro tutabilir.

Online Tüccarların dikkat etmesi gereken diğer bir nokta ise, alıcının cayma hakkı konusunda bilgilendirilmesidir (Widerrufsbelehrung). Özellikle E-Bay gibi açık arttırma platformlarında bu yükümlülüğün yerine getirilmediği ve bu nedenle birçok tacirin ve satıcının haklı olarak ihtar edildiği görülmektedir. Bu dikkatsizliğin – yukarıda belirtildiği gibi-  faturası oldukça ağır olup birçok online satış yapan vatandaşımızın piyasadan çekilmesine neden olmuştur. Oysa burada uyulması gereken kurallar oldukça basittir. Bu konuyla ilgilenen Online satıcıları için hazırladığımız Widerrufsbelehrung örneklerini www.hukuk24.de İnternet sayfasından temin edebilirsiniz. 

Avukat Servet Pınarak

 

 
*Sitemizde Avukat kelimesi sıfat olarak değil, tercüme (Rechtsanwalt, Almanya avukat barosuna kayıtlı Almanya avukatı) olarak kullanılmıştır.

www.hukuk24.com

 

Home / Anasayfa
Avukatlar
Broşür
Hukuk Forum
E-Mail
Basın / Medya
İletişim

 
     

Postanschrift:

Türkstrasse 2

30167 Hannover
 
Tel: 0511 - 76 11 779

Fax: 0511 - 76 11 780

 
Internet: hukuk24
Mail: hukuk24